13 grudnia 2007 roku – w 26. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – ogłoszono wyniki międzynarodowego konkursu na wykonanie koncepcji architektonicznej Europejskiego Centrum Solidarności, które powstanie w Gdańsku.
Konkurs zorganizowała Gmina Miasta Gdańsk pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wpłynęło 350 prac z całego świata, do finału przeszło 58. Pierwsze miejsce zajął  projekt gdańskiej pracowni Fort.
Drugie miejsce zajęła praca stworzona przez architektów firmy  Gray International  oraz  biura Stelmach i Partnerzy.

Tak brzmiało uzasadnienie Sądu Konkursowego do przyznanej nagrody:
Druga nagroda – praca nr 21
Mamy tu do czynienia z jasną i wszechstronną prezentacją eleganckiego projektu. Pomysły związane są ze skalą makro – miastem – jak również z potrzebą koncepcji “Solidarności”, zawierają szczegółowe informacje o materiałach i konstrukcji.
W skali makro została przedstawiona mocna propozycja urbanistyczna nowego okazałego placu zwieńczonego elewacją nowego obiektu. Stanowiłaby ona tło dla Pomnika Trzech Krzyży, który byłby widoczny z daleka. By zacytować opis, “Każda inna forma winna zamilknąć w konfrontacji z Pomnikiem”. Stwarza to wyraźną typologię dla budynku, zajmującego cały teren, który odwraca szczególną twarz z powrotem ku miastu.
Dobrze napisany opis objaśnia idee, które dodają wymiar poetycki do praktycznego i pragmatycznego projektu. Wykorzystanie prostej regularnej konstrukcji zapewnia wykonalność oraz długoterminową elastyczność – cechy konieczne dla budynku, którego przyszłe funkcje trudno przewidzieć.
Lita, lecz prześwitująca ściana z mnóstwem punktów świetlnych symbolizuje miliony członków Solidarności i jest pomysłową odpowiedzią na potrzebę pamiętnego i wyrafinowanego wizerunku, który przedstawiałby, wraz z wykorzystaniem natury w ogrodzie zimowym, podstawowe cechy ruchu solidarnościowego.

Materiały konkursowe – PDF

Wyniki konkursu architektonicznego – PDF

ecs-n1EUROPEJSKIE-CENTRUM-SOLIDARNOSCI-GDANSK-11EUROPEJSKIE-CENTRUM-SOLIDARNOSCI-GDANSK EUROPEJSKIE-CENTRUM-SOLIDARNOSCI-GDANSK2EUROPEJSKIE-CENTRUM-SOLIDARNOSCI-GDANSK4 EUROPEJSKIE-CENTRUM-SOLIDARNOSCI-GDANSK5EUROPEJSKIE-CENTRUM-SOLIDARNOSCI-GDANSK8

Photos by :
Gray International

Kontakt